Twinkie vs. Carrot: How Much is Your Food Worth?

If you want to learn more about nutrition, you have to not only start thinking about what you’re eating, but also where you food comes from, how much you are paying for it vs. how much it’s actually worth (not just in terms of the money you spend, but the health costs as well), and what you can do to make it easier to get more nutritious, whole foods for yourself, your family, and your community.

Here is a short video from Nourish: Food + Community, by food author and journalist, Michael Pollan. This is a great little introduction how our country subsidizes cheap food that makes us fat and at the same time condemns the obesity epidemic, more of which you’ll hear from me in later posts.

Also one of my favorites is this short video on the amount money we spend on quality food vs. how much we now spend on our health care, compared to the rest of the world and how much we used to spend:

I spend about 14-15% of my monthly income on groceries, and most of that is food just for myself. This is likely how much a family of 4 now spends on food for their entire family.

See if you can calculate how much you spend on groceries every month. Could you spend more on more nutritious and sustainable foods, like organic fruits and vegetables instead of prepackaged snacks? What is food worth to you?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s